Český svaz včelařů, z.s., ZO Baška, založil v roce 2017 včelařský kroužek mládeže (VKM) a je tak nejmladším včelařským kroužkem v okrese Frýdek-Místek. Za podpory Moravskoslezského kraje a jeho dotačního programu „Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí“ a také za finanční spoluúčasti obce Baška na tomto projektu, jsme měli možnost kroužek dovybavit včelařským vybavením a pomůckami potřebnými pro aktivní včelaření.

V současné době tak můžeme děti sdružené v rámci VKM vzdělávat nejen teoreticky, ale především prakticky, a to přímo chovem vlastních včelstev.  VKM tak  rozvíjí své aktivity v rámci chovu včel v praxi a je také aktivním propagátorem včelařství na akcích pro širokou veřejnost pořádaných v rámci Obce Baška.

V současné době náš kroužek sdružuje 9 členů. Pro členy VKM jsme z poskytnuté dotace zakoupili včelín, který lze osadit až 10 úly. Z podpory Moravskoslezského kraje jsme zakoupili celkem 6 úlů - 3/4 Langstroth, z podpory Obce Baška potom 2. Součástí dotace byly rovněž přířezy na rámky, včetně mezistěn, které si členové VKM, s pomocí vedoucích, sami sestavili a umístili do úlů, které jsme následně osadili včelstvy a umístili do nového včelína. Dětem jsme rovněž pořídili ochranné obleky. Cílem je, aby si každé dítě obhospodařovalo vlastní včelstvo. V rámci propagace oboru včelařství již také proběhly návštěvy dětí místní základní a mateřské školy v ZO Baška na naší farmě, kde členové VKM seznámili děti s životem včel a jejich vztahem k lidské společnosti, prezentovali své dosavadní včelařské dovednosti a stali se tak pro ostatní děti příkladem. Cílem ZO ČSV Baška bylo rovněž zvýšit zájem dětí o tento ušlechtilý obor, který pomáhá k rozvoji environmentálního cítění a seznamuje děti s procesem výroby a spotřebou vlastních produktů. V budoucnu bychom tuto spolupráci rádi rozvíjeli a již připravujeme další exkurze.

vcelari 2

Pro propagaci chovu včel a přilákání nových členů jsme rovněž pořídili informační roll-upy, s jejichž pomocí VKM propaguje svou činnost na veřejných akcích v rámci obce Baška a celého MSK. Cílem je rozšíření členské základny vlastního kroužku, a také propagace včelařství jako volnočasové aktivity a environmentálního cítění.

Rádi bychom touto cestou poděkovali, i za všechny členy VKM - mladé včelaře, za podporu našeho kroužku Moravskoslezskému kraji a Obci Baška, bez jejichž finanční pomoci bychom naši činnost zdaleka nemohli rozvíjet v takovém rozsahu, jako je tomu v současnosti. Takže ještě jednou děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

MSK logo