Vážení rodiče, milé děti,

počasí za okny sice ještě léto nepřipomíná, ale nemělo by nám zabránit v těšení se na prázdniny a taky si na ně udělat plány. I v roce 2022 chceme v rámci projektu ,,Baška dětem“ pokračovat v tradici pořádání příměstských táborů. V předchozích dvou ,,covidových“ letech se tábor podařilo uskutečnit a tak i letos chceme věřit, že bude situace příznivá a že se se známými ale i novými tvářemi v areálu kempu přehrady Baška opět setkáme. Máme totiž v plánu vyrazit na Cestu kolem světa!

Během naší cesty chceme navštívit několik zemí, ze kterých si jistě odneseme spoustu skvělých zážitků a nových zkušeností. Seznámíme se s místními obyvateli, jejich tradicemi a třeba je na oplátku něco naučíme. Taky doufáme, že si u toho pořádně zasoutěžíme a že si celou cestu parádně užijeme.

Pokud tedy nechcete na této nezapomenutelné výpravě chybět a máte zrovna 11. 7. – 15. 7. 2022 a 18. 7. – 22. 7. 2022 volno, napište si o přihlášku a detailnější informace nové vedoucí, Haně Kolomazníkové, na známý e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.! O táboře se dočtete také na www.baska.cz v banneru ,,Baška dětem“.

Rozhovor

Již v lednovém zpravodaji jsme avizovali změnu ve vedení tábora, pojďme tedy vyzpovídat novou vedoucí tábora Hanku Kolomazníkovou.

Hani co tě přimělo vrátit se zpět do rodné Bašky?

Popravdě, nepocházím z Bašky, ale z Ostravy. Jezdila jsem tu spoustu let k dědovi a babičce na víkendy a prázdniny. Měla jsem štěstí, že na ulici, kde děda bydlel, žily i děti v mém věku. Trávila jsem s nimi spoustu času i později, když už jsme vyrostli ze stavby šnečích farem a bunkrů v Olšině. Před 5 lety se mi naskytla možnost se do domku po dědovi nastěhovat. Jelikož mi Baška nebyla cizí a bylo mi tu vždycky fajn, mého manžela z jižní Moravy okouzlily Beskydy a tak trochu nás unavoval život ve velkoměstě, rozhodli jsem se tuto šanci využít.

Jedním ze symbolů letních prázdnin je pro školáky tábor. Předpokládám, že tomu bylo tak i u tebe?

Je to tak. Od druhé třídy jsem nevynechala ani rok až do nástupu do mé první opravdové práce, kdy se mé priority změnily. Taky jsem si chtěla po letech od ,,starého“ způsobu života odpočinout. Vždycky jsem si ale říkala, že bych se k táborům ráda někdy vrátila. A loni jsem v Bašce díky nabídce mé dlouholeté kamarádky Hanky Drastichové k tomuto návratu dostala příležitost.

Loni jsi Hance pomáhala s přípravou. Letos máš tábor na starost. Jak se těšíš?

Sice už dlouho nechodím do školy, ale na prázdniny a léto se těším každý rok. Na tábor jsem se těšila v jakékoliv roli a letošek není výjimkou. Doufám, že to bude minimálně stejně báječné, jako loni.

Prozraď nám také, kde jsi získala první zkušenosti s vedením tábora, jako instruktor, vedoucí.....?

Řekla bych, že dojmy jsem sbírala po celou dobu, co jsem se táborů účastnila. Jezdila jsem delší čas se dvěma skupinami lidí, ze začátku do Annina Údolí na Moravici, pak na Širokou Nivu do Jeseníků. Takže jsem už jako dítě měla možnost pozorovat, kde co funguje jinak, co je dobré a co ne. Časem jsem si své dojmy mohla porovnat s realitou v roli instruktora, vedoucí oddílu i v roli hlavního vedoucího. Táborové zkušenosti se mi hodily i v práci a naopak ty pracovní využívám během táborů a organizaci jiných akcí.

Letošní téma tábora je ,,Cesta kolem světa“ Co tě k tomu vedlo?

Cestování mám spojené s dobou dovolených, s dobou prázdnin. Toto téma nám navíc nabízí spoustu možností, na co lze navázat celý program a hry.

Vzhledem k velkému zájmu rodičů, jsme museli každý rok postupně navyšovat kapacitu. Kolik dětí absolvuje letošní tábor a kolik instruktorů na ně bude dohlížet?

Letos jsme se rozhodli přijmout na tábor maximálně 60 dětí na týden. Je to trochu více, než loni, ale věřím, že je v našem pártystanu místa dost. Tým vedoucích už máme kompletní. Instruktorů budeme mít osm a z větší části to budou známé tváře! Děti se tak opět mohou těšit na Áďu, Johy, Jonáše, Jožku, Marušku a Terku. Do této zkušené pětice jsme sehnali dvě nové zájemkyně a taky budeme mít nového zdravotníka a tvůrce zábavy v jedné osobě.

Plánujete i nějaký výlet mimo areál přehrady?

Jednodenní výlet v každém týdnu určitě plánujeme, tak doufáme, že nám bude přát počasí. Loni nám to vyšlo. Byli jsme na Čupku a na hřišti v Pržně. Taky jsme poprvé společně jeli autobusem a vlakem. Letos bychom rádi zamířili někam jinam, velmi pravděpodobně ale opět do blízkého okolí Bašky. Přepravit takové množství dětí už není bohužel tak jednoduché. I když nám loni dopravci vyšli vstříc, rádi bychom se letos spolehli hlavně na vlastní nohy.

Bude tábor zahrnovat nějakou novinku?

Myslím, že by se letos dětem mohly líbit nové upomínkové předměty. Kdo chce ale vědět víc, ten by neměl dlouho otálet s přihláškou….

Hani děkuji za tvá slova a přeji tobě a celému tvému týmu, ať se vše podaří na výbornou.

Rozhovor připravil:

předseda komise pro sport, školství a práci s mládeží Martin Ogořalek